• Bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın!
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İstanbul Şehir Üniversitesi
Hakkında

İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü, kuram ve uygulamanın içiçe tasarlandığı bir eğitim yürütmektedir. Öğrencilerin kendilerini ifade biçimi olarak sanatsal pratiklerini olgunlaştırmalarına paralel olarak, sorgulayıcı tavır ve eleştirel düşünme alışkanlıklarını geliştirmeleri büyük önem taşır. Bu nedenle, kurgulanan eğitimin arkasındaki felsefe, düşünerek ve bilerek görmeyi hedefe koyar. 

Bölüm, sinema ve televizyonun, sadece akademik ve sanatsal birer alan olarak değil, endüstri olarak da doğasına uygun biçimde, öğrencilerini bir yandan mahalli ve ulusal değerlerin ayırdında olmaya, bir yandan da uluslararası bir perspektiften dünyaya bakmaya yönlendirir. Üniversite öğretim üyeleri ve sektörden gelen uzman profesyoneller, araştırma ve uygulama deneyimleriyle, hem derslerde, hem de atölye çalışmaları, sohbet toplantıları, panel ve konferans gibi ders dışı etkinliklerde öğrencilerle yoğun olarak bir araya gelirler. Bütün bu çalışmalarda öğrencinin pasif bir alıcı olmak yerine aktif bir katılımcı rolü üstlenmesi esastır. 

Güçlü teknolojik altyapısına ek olarak, bölüm hem eğitimde, hem de teknolojide meydana gelen gelişmeleri izleyerek kendini sürekli yenilemeyi öncelikleri arasında kabul eder, klasik olan ile güncel olan arasındaki dengeyi gözetir.

Sinema ve Televizyon Bölümü’nde eğitim, basitçe standartları tutturmak ve müfredat içeriğini öğrenciye aktarmakla yetinmez; öğrencinin eğilim ve yeteneklerini dikkate alarak hareket eder, ona uygun bir hedefe yönelmesini sağlamayı amaçlar. Bu nedenle seçmeli dersler ve öğrencinin gerçekleştireceği projeler bu amacı gözeterek tasarlanır. 

Türkiye’de sinema ve televizyonun kapsamına giren sektör ve iş alanları çeşitli ve tatmin edici istihdam olanakları sunmaktadır. Öğrenciler, bölümün sağladığı iş için elverişli zemin sayesinde, daha eğitimleri sürerken sektörle tanışmakta, istihdam için gerekli temasları kurabilmektedirler. Mezunlar, senaryo, yapım-yönetim ve tanıtımda uzmanlaşmak üzere çeşitli departmanlarda çalışabilirler. İlgili araştırma alanlarında kendilerini daha fazla derinleştirmeyi düşünen öğrenciler yüksek lisans programında eğitimlerine devam etmeyi seçebilirler, hatta bilim insanı ve öğretim üyesi olmak üzere akademik kariyere başlamayı düşünebilirler.  

Prof. Dr. Nezih Erdoğan
Sinema ve Televizyon Bölüm Başkanı

Link: https://www.sehir.edu.tr/tr/akademik/ile...televizyon

Alinti

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi