• Bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın!
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kültür Bakanlığı
Bu yıl belgesel projemle ödenek aldım ve ileride başvuru yapacak arkadaşlara rehber olması için tüm aşamalarını ilerledikçe yazacağım.

Başvuru:
Bakanlığın istediği dosyaları tarihi geçirmeden yolluyorsunuz. Daha önce beş kere yollayıp red aldım yıllarca fakat bu projeye onay geldi. Biraz ısrarcı olmak belki bir adım öne geçirebiliyor. Yine önceden çektiğiniz filmler varsa, onlar da önemli olabiliyor. Ancak burada bence en önemli husus, senarist görüşü, yönetmen görüşü, sinopsis ve logline. Etkileyici ve vurucu olması gerektiğini düşünüyorum. Filminiz minimal ölçülere uygun da olsa, o dosyaya bangır bangır filminizi anlatmanız gerekiyor. Çünkü binlerce dosya arasında akılda kalıcılık için bu önemli.

Sonuçlar:
Bildiğiniz üzere bakanlık herkese açık biçimde sonucu açıklıyor. Kısa film kategorisi yıllardır var ve bence en az dört beş katına çıkması gerekiyor. Bilmiyorum belki bu fonları arttırmak için ilerde bir çalışma yapılabilir. Çünkü animasyon ve belgeselin yanında hem sayı olarak hem de ödenen para olarak kısa filmler komik duruyor.

Parayı alma:
Önce bakanlığın size ulaşmasını bekliyorsunuz. Tabi onlar ulaşana kadar verdiğiniz takvim çoktan işlemiş oluyor. Bazen "siz başlayın ya" dedikleri de oluyor ama bilmiyorlar ki ordan gelecek parayla ancak başlayabiliyoruz. Ardından size maille ulaşıp sizden bir takım evraklar istiyorlar. Bu söyleyeceklerim belgesel için, kısa film için alan varsa o da sürecini yazabilir. Muhtemelen ikisinin de benzer olduğunu düşünüyorum. Mailde bir sözleşme var. Paranın yarısı önce, kalan yarısı bitince diye devam eden, yaklaşık yedi sekiz sayfalık bir sözleşme. Ardından vergi borcu yoktur kağıdı almanız gerekiyor. Bunu e-devlet üzerinden alabilirsiniz; kredi borcundan, KYK borcuna, trafik cezasından, şirket borcuna kadar hiçbir borcunuzun olmaması ya da varsa borcunuzun yapılandırılmış ve düzenli biçimde ödeniyor olması gerekiyor. Bunu aldıysanız sıra SGK borcuna geldi. SGK kurumuna gidip, bu e-devletten olmuyor, işlemlerinizi halletmeniz gerekiyor. Bir sürü büroya uğrayıp borcunuzun olmadığını gösteren evrakları toplayıp hepsini bir yerde "borcu yoktur" kağıdına döktürüyorsunuz. Ardından, projenin sizin olduğunu kanıtlayan birtakım imzaları atmanız gerekiyor. Bunların örneklerini bakanlıktan mail olarak alıyorsunuz. Bunları düzgün biçimde doldurup imzalıyoruz. Ardından filmde varsa oyuncu, müzisyen, senarist vs birtakım imza işleri var, onları da noter huzurunda imzalatıyorsunuz ki bu bir miktar para vermeniz anlamına geliyor. Sonra alınan paranın yüzde1'ini harç olarak geri yatırıyorsunuz. Bunu Ankara'da yapmanız gerekiyor tabi. Şunu atladım sözleşmeyi Ankara'da yapacağınız için oraya gitmeniz gerekiyor. Ankara biletimi aldım bekliyorum. Şu an bu aşamada olduğum için bende bilgiler bu kadar. Ama ilerledikçe son ana kadar paylaşmayı düşünüyorum süreci.

Alinti
Ankara'ya gidip sözleşmeyi imzaladım. Belgesel için geçerli olmak şartıyla verilen tüm paranın faturalandırılması gerekiyor. Zamanında çok suistimal edildiği için bu yıl belgeselde öyle bir yol izleme kararı almışlar. Bir yapımcım da olmadığından fiş fatura mı toplayacağız film mi çekeceğiz orasına bakacağız.
Ama genel olarak durum şöyle ilerledi. Verilen desteğin yüzde birine yakınını damga vergisi olarak yatırdım. Ardından bu projeyle ilgilenen görevliye gerekli evrakları teslim edip sözleşmeyi imzaladım. Ardından gider makbuzu için başka bir sözleşme daha imzaladım. Tabi bürokratik işler yorucu gibi gözükebilir ama çok da vakit almıyor. Daha sonra teknik sorumluluklar için ayrı bir birime gittim ve filmi nasıl teslim etmem gerektiği konusunda bilgi verildi. Hd format, logo kullanımı vs. Ola ki değişiklik durumunda bilgilendirmemiz gerektiğini de altını çizerek belirttiler. Yani bu ne demek, ben şunu bakanlığa yollayayım da sonra değiştiririm diyemiyoruz. Zorunlu bir değişiklik olursa da yenilenen dosya sanırım tekrar kurulun önüne çıkıyor Bilginiz olsun. Ardından yine işleyişle ilgili bir takım bilgiler edindikten sonra Ankara defterini kapattım. En kısa zamanda ilk ödemeyi alıp, filme başlayacağım.
Gelişmeler oldukça bilgilendireceğim. Sormak istediğiniz bir konu varsa da iletişime geçebilirsiniz.

Alinti

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi