• Bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın!
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akdeniz Üniversitesi
#1
İletişim Fakültesi - Radyo, Televizyon ve Sinema

2007/2008 eğitim-öğretim yılında eğitime başlayan Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü hem yaratıcı, nitelikli, medyaya farklı açılardan yaklaşabilen, eleştirel düşünebilme yetisine sahip öğrenciler yetiştirmeyi hem de Türkiye’de medya alanında yapılan çalışmalara öncülük etmeyi hedefliyor. Radyo yapımcılığı, televizyon yayıncılığı ve film yapımcılığı/yönetmenliği alanlarında uygulamalı ve teorik derslerin birbirini desteklercesine verildiği bölümümüzde biz, çalışma alanında öğrencilerimizin uygulamalarda yaratıcılıklarını en verimli şekilde kullanabilmeleri sağlayacak kuramsal bilgiyi, entelektüel ve eleştirel bir bakış açısıyla bütünleştirmelerini amaçlıyoruz. Bölümümüzdeki nitelikli eğitim anlayışımızı sektörel ihtiyaçları göz ardı etmeden sürekli güncelleyerek geliştiriyoruz.

Öğrencilerimize, 24 saat kesintisiz yayın yapan uygulama radyomuz Üniversite FM, radyo stüdyosumuz, video kurgu odamız ve geniş film arşivimizle alandaki uygulamalara ulaşma ve kendilerini en üst düzeyde geliştirebilme imkanı sağlıyoruz. Mezunlarımız gerek kamera önünde gerekse kamera arkasında pek çok görevle yer alırken gelişen sektöre hayat veriyor, bu geniş çalışma alanının içinde kameraman, senaryo –metin yazarı,  muhabir, kurgucu, sunucu, yapımcı, yönetmen, genel yayın yönetmeni gibi çeşitli pozisyonlarda çalışabiliyor.


Güzel Sanatlar Fakültesi - Sinema-TV

Sinema – TV Bölümü, 2003 – 2004 eğitim öğretim yılında öğretime başlamıştır. Bölüme Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin düzenlediği merkezi sınavla öğrenci alınmaktadır. Ayrıca okul birincisi kontenjanı da bulunan Sinema-TV Bölümü, Türkiye’nin sinema sanatı alanında gereksinim duyduğu elemanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Sinema -TV Bölümü, sinema ve televizyon alanında donanımlı, temel sanatsal ve mesleki prensipler açısından duyarlı, çalışmalarında titiz ve kendisini yenilemeye açık araştırmacılar, yazarlar, görüntü yönetmenleri ve yönetmenler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bölüm mezunları; dijital formatta iki kamera, tam donanımlı ışık seti, bilgisayar kurgu sistemi ile eğitimi sürdürmektedir. Gereksinim duyduğu teknik alt yapısını en kısa sürede tamamlanması hedeflenmektedir.

Bölüm mezunları, sinema yapımcılığı ve televizyon yayıncılığı konularında geniş bir yelpazede çalışma olanağına sahiptirler.


 
Alinti
Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi